Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Do konference přišlo celkem 2034 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Andrew Morton a Kronos.
26. led - 6. úno
Greg KH oznámil udev 015 a připojil popis změn od verze 014:
Co to znamená pro uživatele: představte si následující sysfs zařízení:
$ tree /sys/class/input/mouse1/ /sys/class/input/mouse1/ |-- dev |-- device -> ../../../devices/pci0000:00/ 0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1:1.0 `-- driver -> ../../../bus/usb/drivers/hid
Je to USB trackball. udev bude následovat symlink toho "zařízení" a půjde do tohoto adresáře:
$ tree /sys/devices/pci0000:00/0000 :00:1d.0/usb2/2-1/2-1:1.0 /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1:1.0 |-- bAlternateSetting |-- bInterfaceClass |-- bInterfaceNumber |-- bInterfaceProtocol |-- bInterfaceSubClass |-- bNumEndpoints |-- detach_state |-- iInterface `-- power `-- state
To je adresář USB rozhraní, které je vázáno na ovladač myši. Ale sám o sobě je ten adresář nezajímavý. Žádné ID prodejce, žádné ID výrobku, nic o výrobci... Uživatel chce ve skutečnosti ten adresář nad:
$ tree /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1 /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1 |-- 2-1:1.0 | |-- bAlternateSetting | ... |-- bConfigurationValue |-- bDeviceClass |-- bDeviceProtocol |-- bDeviceSubClass |-- bMaxPower |-- bNumConfigurations |-- bNumInterfaces |-- bcdDevice |-- bmAttributes |-- detach_state |-- idProduct |-- idVendor |-- manufacturer |-- power | `-- state |-- product `-- speed
Tak tenhle adresář obsahuje zajímavé věci:
$ cat /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/product Microsoft Trackball Optical?
Takže, abych to zkrátil, můžete napsat udev pravidlo podobné následujícímu:
SYSFS_product="Microsoft Trackball*", NAME="my_trackball",
SYMLINK="input/mouse1"
a bude to opravdu fungovat :)
Velmi se to hodí pro všechna USB a SCSI zařízení na USB nebo Firewire sběrnicích.
Další velkou věcí v této verzi je 'udevinfo'. Je to způsob, jak získat informace z udev databáze o tom, která zařízení máme, jak se nazývají, atd. Zároveň také projde sysfs řetěz jakéhokoliv zařízení a vypíše o něm všechny informace, což se hodí při vytváření udev pravidel.
Díky Kayi Sieversovi, který udevinfo napsal. Dobrá práce.
V této verzi se také představuje udev démon. Má tři části:
To nám umožní udržovat udevsend a udevd malé a pokud možno nechybové. Tyto programy vyžadují ještě dost práce než budeme mít pocit, že jsou dost stabilní pro všeobecné použití. Pomoc vítána.
Díky Kayi Sieversovi a Xiaofengu Lingovi za práci na udevsend a udevd. Ještě jednou, opravdu to oceňuji.
Chris Friesen se zeptal, proč byl udev démon rozdělen na tři části. Greg odpověděl: Mělo by to tak být rychlejší. Můžeme poslat udev pracovat pro různá zařízení najednou.
29. led - 4. úno
Nigel Cunningham napsal:
Software Suspend 2.0 pro kernely 2.4 a 2.6 je k dispozici na http://swsusp.sf.net. Verze 2.0 představuje velký pokrok oproti předchozím a obsahuje následující funkce:
Stránky Software Suspend obsahují rozsáhlou dokumentaci, včetně známých problémů (především podpora DRI a USB) a FAQ. K dispozici je i aktivní konference.
Suspend 2.0 má následující problémy:
Některé z těchto problémů lze obejít: viz FAQ.
K používání suspend potřebujete dva patche: jeden pro konkrétní verzi jádra (použijte ten nejnovější pro vaši verzi) a druhý (aplikovaný potom), který obsahuje hlavní soubory.
31. led - 6. úno
Tony Lindgren napsal:
Posílám malý patch, který provádí kontrolu hodnot maximální rychlosti a napětí hlášených BIOSem.
Některé hloupé BIOSy poskytují špatné hodnoty po změně CPU. Například v mém případě BIOS tvrdí, že maximální rychlost procesoru je 1600MHz, ačkoliv běží na 1800MHz. (No jo, levné Emachines m6805...)
Takové kontroly by měly být bezpečné, protože věci mění pouze pokud už stroj běží na vyšší rychlosti, než říká BIOS.
Dave Jones a Pavel Machek reagovali; Dave řekl: Pánové, zas další problém s PST tabulkami těch eMachines. A Pavel: Někdo by je měl otravovat, aby už konečně ten svůj BIOS opravili. Pavel nabídl vlastní verze několika věcí, na kterých pracoval Tony, a ten si to probral, aby využil nejlepší kousky.
1. úno - 4. úno
Markus Hostbacka chtěl vědět, které kernely mohou dosáhnout vyšších uptimů než 497 dní. Matti Aarnio odpověděl, že žádný 64 bitový stroj to omezení nemá. Někdo jiný řekl, že je překvapený, že v kernelech existuje vůbec nějaký limit, a Matthew Reppert vysvětlil:
Na 32 bitových architekturách je počítadlo uptimu široké jen 32 bitů. Každé "tiknutí" počítadla představuje 1/HZ vteřin (IIRC). Takže počet vteřin, který zvládne, dostaneš snadno (2^32 * 1/HZ, HZ je na i386 100). To je přibližně 497.1 dní.
Na 64 bitových architekturách počítadlo pojme 4 miliardkrát tolik, což je asi tak doba existence Země. 2.6 však zjevně přineslo způsob, jak to řešit i na 32 bitových architekturách.
Christian Borntraeger poukázal na to, že nechat jakýkoliv kernel běžet tak dlouhou dobu by asi nebylo vhodné z hlediska bezpečnosti, protože aktualizace jádra často obsahují důležité bezpečnostní opravy.
4. úno - 6. úno
Terry Vessels sestavil několik stránek se seznamem tolika vydání kernelu, kolik se mu jich podařilo vystopovat. Nabídl HTML a textovou verzi. Bill Davidsen napsal: Díky za přehled. Kéž by se i nadále rozrůstal. Nechce se mi věřit, jak dlouho mi běžely stroje po té, co jsem je vyladil... můj poslední stroj s 1.2.13 jsem sundal v podvečer Nového roku 2000, stále mám jeden s 2.1.106 a další s 2.0.33 jsem upgradoval na RHEL-3.0 počátkem tohoto roku. To už něco říká o stabilitě strojů, které nemají problémy s bezpečností - mohou teoreticky běžet navždy.
V originálu Kernel Traffic 253 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: